Az újonnan épülő családi házak esetében immár alapvető elvárás az energiatudatosság, az energiafogyasztás – és ezzel a rezsiköltség – minimalizálása. Ennek megtervezése már az előkészületek első fázisában, a tájékozódás időszakában is nagy szerepet kap. Azok számára kívánunk ebben a cikkben tájékozódási pontokkal szolgálni, akik a minél szélesebb körű ismeretszerzés előtt állnak.
Energiahatékonyság – tervezéssel?
Rendkívül fontos tudnunk, hogy egy már elkészült ingatlan energiahatékonyabbá tétele – például utólagos külső szigeteléssel, nyílászárócserével, új, korszerűbb fűtésrendszer kialakításával – noha természetesen távolról sem lehetetlen, igényel némi erőfeszítést, és persze kényelmetlenséget, ami a bontással, sitt termelésével jár a lakókörnyezetünkben. Az új ingatlanok építésének esetében viszont egészen más helyzetben vagyunk: ilyenkor a gondos tervezés jelenti az alapját mindennek. Ha megfelelő ismeretek birtokában, felkészült szakemberek segítségével tervezzük meg leendő otthonunkat, sokkal egyszerűbben, felesleges körök nélkül juthatunk hozzá egy korszerű, nem csupán minden kényelmi igényt kielégítő, hanem az elérhető legmagasabb energiahatékonyságú otthonunk is lehet.
Ez pedig bizony meglátszik a tartósan alacsony fűtés- és villanyszámlán, valamint az ottélők általános jó közérzetén is.
Lássuk, melyek a legfontosabb alapismérvek?
Tájolás – mindig nagyon fontos szem előtt tartanunk a környezeti feltételeket. Egy készülő épület tájolását természetesen már a közvetlen környezete, azaz a telek fekvése, beépíthetősége is meghatározza, érdemes azonban a lehetőségek mentén azt is mindig végiggondolni, hogy a házon belül mely funkciójú helyiségeket mely napszakokban használjuk, s mikor szeretnénk, ha oda a legtöbb közvetlen napfény érkezne be.
Manapság már egyre inkább érdemes gondolkodni a nyári hőségben is. Különböző mobilapplikációkkal egy üres telekről is készíthetük diagnosztikát, amely megmutatja a téli és a nyári nap járását, beesési szögét a leendő házunkba. Immár nem árt arra is gondolni, hogy a nyaraink kifejezetten forróak, a meleg hónapokban déli-délutáni közvetlen napfényt kapó helyiségek hűtéséről érdemes időben gondoskodnunk. Ugyanígy azonban pozitív előjellel is kihasználható a napsugárzás, ha megfigyeljük, és megtervezzük, hova érdemes napelemet telepíteni.
Építőanyagok – a legkevésbé sem mindegy egy környezet- és energiatudatos otthont megálmodó ember számára, hogy milyen anyagokat használ fel az építkezés során! Miközben a vályog mint az egyik legfenntarthatóbb építkezési módszer sok évszázada velünk van ebben a térségben – noha a jövője a klímaváltozással sajnos egyre kérdésesebbé válik –, úgy egyre népszerűbbek hazánkban is az újfajta, alternatív építőanyagok. Ilyenek a kendertégla, a micélium, a tengeri kő, az újrahasznosított tégla, vagy akár a rostmályva – és persze a megunhatatlan klasszikus, a fa. Hasonlóképpen került az utóbbi időben az érdeklődés középpontjába a mészhomoktégla, amely egy nagyon kedvező tulajdonságokkal rendelkező, korszerű és környezetbarát építőanyag. További jó tulajdonsága, hogy itthon is széleskörben elérhető. Falszerkezethez és válaszfalrendszerhez 30, illetve 10 cm vastagságot ajánlanak mészhomoktéglából, ebben a kivitelben ugyanis már érvényesül remek pára- és nedvességgazdálkodó képessége az anyagnak. A festékek, felületkezelő szerek, ragasztók kiválasztásánál ugyancsak érdemes – és immár a kínálatnak köszönhetően könnyedén lehetséges is – környezetbarát, nem mérgező (alacsony VOC-tartalmú) anyagokat választani.
Szigetelés – megkerülhetetlen téma az energiahatékonyság kérdésében a szigetelés. Különböző technológiák állnak rendelkezésünkre ehhez, egy újonnan épülő ingatlan esetén azonban ilyenkor is érdemes körültekintően megválasztani az anyagot. A kiemelten környezetbarát cellulózszigetelés például képes nedvességet felvenni és leadni oly módon, hogy a szigetelőképessége nem romlik, ez pedig nagy mértékben hozzájárul a beltérben érzékelhető komfortérzethez. Rendkívül fontos a házfal legnagyobb hőleadó felületeire, a nyílászárókra is ügyelnünk. Ma már alapvető elvárás, hogy mindenhol szigetelt, dupla légkamrás üveggel rendelkező ablakokat építsenek be a szakemberek. A természetes fény lakótérbe irányításához érdemes nagyszerű kiegészítő megoldásként a fénycsatornákat is számításba vennünk, amelyek olyan helyekre is telepíthetők, ahová ablak vagy felülvilágító nem helyezhető el.