Minden, amit a Blue Performance-technológiáról tudni kell

Egy hosszú, részletes cikkben szeretnénk elmagyarázni, miért olyan fontos a Lightway-rendszerekhez rendelhető, a piacon teljesen egyedülálló és saját szabadalommal rendelkező Blue Performance technológia a fénycsatornák telepítésekor. Hogyan működik, milyen problémákat orvosol, és miért ajánlott? A cikkünkből minden kiderül!
A probléma: kondenzáció és szivárgás

Az olyan napsütésben gazdag éghajlatok, mint amilyen Kaliforniában vagy Olaszországban megtalálható, kifejezetten alkalmas terepnek bizonyulnak a fénycsatornák telepítésére. Ugyanakkor még ezeken a helyeken is megjelenhetnek a kondenzációs hatások eredményei a nem megfelelően megválasztott csőtípusoknál. Ilyen például a vízkiválás a mennyezeten, a tetőszerkezeteken, illetve az ebből eredő károk a drága padlókon.

Vízszivárgás mennyezeten fénycsatorna-egység körül

Mindez az észak-európai országok sajátos klímájában még kritikusabb megoldandó problémaként jelentkezik a fénycső-telepítések során, mivel a fénycső kiváló hővezető – és hasonlóan működik, mint egy kémény –, melyben a rendszeren belül találkozik az egymástól drasztikusan eltérő épületen belüli beltéri hőmérséklet és a kültéri hőmérséklet. Ennek eredménye könnyen belátható, ha elképzeljük, mi történik, amikor a kívülről érkező +5 °C-os hideg levegő találkozik a fűtött helyiségen belülről érkező +21 °C-os meleg levegővel. Az eltérő hőmérsékletű légtömegek keveredése az alumíniumcsőben, a rendszer közepén történik.

Ilyenkor vízkicsapódás, kondenzáció jelensége lép fel, a keletkező vízcseppek pedig egyre nagyobbak lesznek, majd elkezdenek lefelé csöpögni a cső belseje felé, vagy akár a csövön kívülre is. Ennek következtében nemcsak a mennyezet lesz nedves, hanem a tetőszerkezet is, sőt a beltérben a padlóra is vízcseppek csepegnek. Ennek során az egészségre veszélyes penészgombák keletkeznek, a bent élő gyermekek és felnőttek szennyezett levegőt lélegezhetnek be a szobák légterében lebegő penészspórák miatt.

Különböző gyártó különböző megoldásokkal élnek ennek a problémának az orvoslására. Egyesek a napcsatornán belül használnak egy dupla üvegezésű belső részt (ez jellemzően azt jelenti, hogy dupla üvegezéssel és szigeteléssel látják el a beltéri fénydiffúzort, vagyis azt az elemet, amelyet a szobában a mennyezeten látunk). Esetleg a rendszer külső végén, a tetőelemen használnak kettős üvegezéssel megoldott szigetelést, vagyis egy dupla kupolát vagy duplán üvegezett tetőablak-elemet. Ezek a megoldások azonban sajnos nem elég hatékonyak. Kritikus fontosságú ugyanis az épület egészének szigetelése szempontjából, hogy a rendszer szigetelőelemeként szolgáló dupla vagy tripla üveget a fénycsatorna-rendszer azon pontján helyezzük el, ahol a cső magába az épületen belüli hőszigetelésbe épül bele, azt „bontja meg” a csatorna beépítésével.

Blue Performance technológia Lightway fénycsatorna szigetelés
A Lightway megoldása

Ez az opcionálisan rendelhető, speciális technológia megakadályozza a fénycsatornák telepítése során jelentkező legfontosabb problémákat: a hőhidak képződését, valamint a kondenzvíz kicsapódásának veszélyét, és a nagyarányú hőveszteséget. A Blue Performance technológiának köszönhetően biztosak lehetünk benne, a kondenzvíz nem fog szivárogni a fénycsőből, ezzel károsítva a belső teret és az épület szerkezetét, nem járul hozzá a téli hőveszteséghez, a nyári hónapokban pedig megakadályozza a túlmelegedést a belső helyiségekben.

A Lightway rendszerével kiküszöbölhető a nyirkos fal és mennyezet, így nem képződik egészségre káros penész sem.

Szerkezet és összetétel

A Blue Performance páralecsapódásgátló egység a következő elemekből áll:

  • dupla vagy tripla üveg speciális argon nemesgázzal kitöltve,
  • mindez műanyag szigetelőtömbbe zárva
  • megfelelő csatlakoztatás az épület hőszigeteléséhez
Funkció és működés

Ez jelenleg a piacon elérhető EGYETLEN hatékony fénycsatorna-szigetelési megoldás, amely a nappali fényt hatékonyan átengedi, ám az eltérő hőmérsékletű légtömegek nem találkozhatnak, tehát nem jelenhet meg a kondenzáció.

Ez a megoldás egy innovatív, szabadalommal rendelkező szigetelőelemként működik az egész épület szigetelési rendszerében, amely képes megakadályozni a fénycsatorna belsejében kicsapódó kondenzvíz-szivárgást, ezzel együtt pedig orvosolja a téli beltéri hőveszteség és a nyári hőség okozta túlmelegedés problémáját is. A piacon elérhető többi gyártó jelenleg nem rendelkezik a Blue Performance-hoz hasonlóan hatékony eszközökkel ezeknek a jellegzetes problémáknak a megelőzésére.

Ez a technológia tehát egy önálló szigetelőelemként működik a rendszeren belül, amely bár a kínálatban elérhetőek a Blue Performance-t nem tartalmazó termékek, minden Lightway fénycsatorna-rendszerhez külön megrendelhető. A fentiek alapján kifejezetten ajánlható minden épülethez, amennyiben akár fél évszázadon keresztül nyugodtan, a vízszivárgással kapcsolatos aggodalmaktól teljesen mentesen kívánjuk élvezni a természetes napfényt az épületek legsötétebb zugaiban is!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top